ČERSTVÝ TEMPEH

Tempeh je tradiční indonéský pokrm ze sojových bobů. Pro svou výživovou hodnotu se postupně rozšířil do mnoha zemí světa a tam, kde je sója pravidelnou součástí jídelníčku představuje velmi důležitý zdroj bílkovin.

Tempeh se vyrábí přírodním procesem prorůstání ušlechtilou kulturou houby/plísně rodu Rhizopus oligosporus, kdy se uvařená sója naočkuje a nechá se zrát. U nás je potřeba vytvořit pro zrání vhodné podmínky, zejména teplotní a vlhkostní. Tempeh zraje 24 až 48 hodin ve 30°C. Mycélia ušlechtilé kultury postupně prorůstají danou surovinou, až vytvoří na povrchu krásný bílý povrch. Tehdy poznáme, že je hotov.

Přináším nové receptury ve výrobě tempehů z různých druhů luštěnin, obilovin, semínek a ořechů. )

Mýmy oblíbenýmy druhy jsou: 

  • čerstvý tempeh ze sójových bobů a rýže basmati
  • čerstvý cizrnový tempeh, bud čistý nebo opět s rýží
  • čerstvý hrachový tempeh (ze žlutého či zeleného hrachu), opět bud čistý či opět s rýží
  • tempeh ze slunečnicových semínek
  • tempeh z fazolek mungo

Kombinace luštěniny a obilniny tvoří dokonalou souhru. Je velmi dobře stravitelný, má jemnou krémovou chuť a příjemné oříškové aroma, z nutričního pohledu zcela vyvážená a plnohodnotná směs bílkovin. 

Samotný tempeh není chutově moc výrazný, ale jelikož snadno přijímá vůni a chuť, je velmi dobře použitelný při přípravě celé řady pokrmů. Záleží jen na vás, jak si ho připravíte. Hodí se zejména na smažení, deep-fry, marinování, na asijské směsi se zeleninou, na grilování, na sushi a do baget ala tempehburger, ale výborně se dá použít i do rizota či na špagety. Níže v receptech představuji mé nejoblíbenější recepty, které vám napoví, jak si tempeh připravit a vykouzlit z něj vynikající jídlo.

K výrobě tempehů používám výhradně kvalitní vstupní suroviny. Sójové boby jsou BIO od českých zemědělců, rýži vybírám kvalitní basmati či jasmínovou v BIO kvalitě.

Nabízím prodej čerstvého inokula (startéru) na výrobu tempehu:

25 g za 150,- Kč + poštovné 50,- Kč (poštovné a balné, doporučené psaní)

50 g za 300,- Kč + poštovné 50,- Kč

Množství 25 g vystačí na výrobu více než 15 kg tempehu (10 kg je hmotnost suché váhy surovin). 

Kdo máte zájem, pište množství a adresu. Já vám na oplátku zašlu číslo účtu, kam poslat platbu a doručím psaní. 

Nabízím na prodej podrobný návod na výrobu domácího tempehu - krok za krokem

Zároven si u mne můžete objednat PODROBNÝ NÁVOD  Výroba domácího tempehu krok za krokem za 350,- Kč

Věnuji se výrobě tempehu jiř řadu let a mám tento proces vypilovaný do detailu. Vyrobit tempeh je proces jednoduchý, ale nemusí se hned povést. Je v něm řada klíčových bodů, které nesmíte opomenout, aby vše fungovalo. Jde zejména o množství vody v bobech a vlhkost. Tempeh lze každopádně vyrábět s tím, co doma je. Nepotřebujete žádné speciální náčiní, pekárničky apod. 
 
Veškeré pomůcky, které k výrobě budete potřebovat a podrobný návod, jak krok za krokem všechno připravit - jak dlouho vařit boby, v jaké vodě, jak je sušit, jak se nejlépe loupou, v čem lze tempeh vyrábět apod. včetně řady fotografií naleznete v návodu.
Pokud by něco nefungovalo, či nebylo jasné, společně to zkonzultujeme a vyřešíme. 

 

E-book vám zašlu emailem za cenu 350,- Kč. Objednávejte na emailu halamova.katerina@gmail.com

 

Proč je tempeh zdravý?

Tempeh představuje chutný a výživý pokrm plný lehce stravitelných bílkovin. Jelikož sójové boby patří mezi nejhůře stravitelné luštěniny, tempeh díky jeho podstatě zajišťuje vynikající využitelnost rostlinných bílkovin, vápníku a železa. Narozdíl od tofu obsahuje celé sojové boby (či jinou luštěninu) ve své komplexní podobě, tudíž si uchovává plnou výživovou hodnotu a je bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Díky kombinaci luštěniny a obiloviny je v něm obsaženo celé spektrum esenciálních aminokyselin, tudíž je rovnocennou náhražkou živočišných bílkovin.

Tempeh ocení nejenom vegetariáni a vegani, je vhodnou alternativou ke zpestření jídelníčku všech výživových směrů. Představuje vydatný a posilující pokrm, který mohou konzumovat všichni komu chutná – dospělí, děti, lidé fyzicky pracující i sportovci. Je skvělou náhražkou pro masitá jídla a pokrmy se sýrem či jídla z vařených luštěnin. Někdo ho označuje jako veganský sýr, což není daleko od pravdy – dal by se přirovnat k hermelínu, který je také prorostlý ušlechtilou plísní. Díky přítomnosti sóji obsahuje tempeh řadu cenných vitaminů, minerálů a rostlinných tuků.

Jaká je trvanlivost čerstvého tempehu?

Čerstvý tempeh vydrží v lednici (při 1–5°C) až dva týdny. Je to živá potravina a velmi záleží na teplotě, ve které se uchovává. V teple bude i nadále zrát, což zintenzivňuje jeho chuť, ale může se stát, že i v chladničce bude postupně dozrávat. Není to na závadu, jen je nutné vědět, že s tímto procesem mění i svou chuť, která se stává z jemné a krémové více intenzivní (stejně jako u čerstvých a uzrálých sýrů). V přezrálé formě je s oblibou používán do řady jídel právě v Indonézii odkud pochází, ale i někteří v Čechách si na přezrálém tempehu rádi pochutnají. Je to otázka individuální chuti. Černé skvrny, které se občas na tempehu mohou vyskytnout nejsou na závadu, znační stupeň zralosti dané kultury, která takto„kvete“. Jemný zápach po amoniaku také může doprovázet přezrálý tempeh a pokud vám není nepříjemný a přepříliš, můžete tempeh v klidu sníst.

Termíny kurzů Výroba domácího tempehu:

V současnosti nejsou termíny vypsány. Pokud máte o kurz zájem, napište mi. 
 

Recepty

Jemně osmažený tempeh zakapaný omáčkou

Toto je takový základní a velmi rychlý recept na tempeh, který se hodí jako „křupavá příloha“ ke všem hlavním jídlům či jako „tapas“ ke sklence vína či na večírek.Tempeh napaříme 10 min na pařáčku, vyndáme, nakrájíme na slabé plátky, rozložíme na pánev a necháme nasucho osmažit z obou stran, dokud nevytvoří jemnou kůrčičku. Na posledních pár minut tempeh zakapeme olivovým olejem a z obou stran krátce osmažíme.

Vedle si připravíme omáčku na zalití. Zde nechte svoji fantazii volně plynout a využijte to, na co máte chuť. Nám osobně velmi chutnají tyto omáčky:

        1. ze sojové omáčky Shoyu (kvalitní sojová omáčka bez cukru a konzervantů, koupíte ve zdravé výživě) a čerstvě vymačkané zázvorové šťávy (zázvor nastrouháte a mezi prsty vymačkáte šťávu), doporučuji naředit trochou vody, aby zálivka nebyla tak slaná.

        2. Ze sojové omáčky Shoyu a dijonské hořčice, opět přidáme trochu vody, pro zjemnění slanosti.

Deep-fry tempeh s marinádou

Další univerzální recept, jak si chutně připravit čerstvý tempeh. Deep-fry osmažený do zlatova a poté namočený do marinády. Kdo si doma děláte tempury, tak vám nemusíme postup detailně popisovat.

Připravíme si menší kastrolek, ve kterém budeme smažit ve vyšší vrstvě oleje.Takto použitý olej můžete použít tak na 4-5 smažení. Aby se nám olej nepřepálil, je vhodné do něj vložit vždy kousek čerstvé mrkve či brambory, které olej ochlazují a zabraňují jeho přepálení. Když je tento kousíček již celý zkrabatělý, přidáme opět čerstvý.

Připravíme si na plátky/kostky nakrájený tempeh. Rozehřejeme si olej a postupně do něj tempeh vložíme. Je dobré smažit postupně, aby se v kastrólku netvořily dvě vrstvy tempehu. Když je z obou stran krásně dozlatova osmažený, vyjmeme ho, necháme okapat a vložíme do připravené rozehřáté marinády, kterou necháme do osmažených kousků nasáknout. Poté vyndáme. Mezitím se nám smaží další várka tempehu v oleji.

Marinád je nepřeberné množství, které si můžete vytvořit podle vlastní chuti a oblíbeného koření. Tato je naše oblíbená:

Marináda ze sojové omáčky Shoyu, mirinu a rýžového sirupu

Rozehřejeme si sojovou omáčku Shoyu, kterou naředíme vodou, přidáme do ní rýžový sirup, který se v ní krásně rozpustí. Kdo chce může použít např. Slad či med. A nakonec ochutíme šťopičkou mirinu. Namísto mirinu můžete použít rýžové víno či rice wine vinegar, namísto rýžového sirupu např. Ječný slad či med. 

 

Máte zájem o inokulum na výrobu tempehu či podrobný návod na jeho výrobu?