https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/komu-hrozi-chronicke-nemoci-nejvice-obeznim-detem_258227.html

16.01.2013 17:22

www.tyden.cz/rubriky/zdravi/komu-hrozi-chronicke-nemoci-nejvice-obeznim-detem_258227.html

 

Obezita škodí dětem a dospívajícím mnohem více, než se lékaři doposud domnívali. V rozsáhlém průzkumu mezi americkými školáky se ukázalo, že děti s kilogramy navíc jsou až dvakrát ohroženější, že je budou trápit minimálně tři zdravotní problémy, než jejich hubenější vrstevníci. Upozornili na to odborníci z Kalifornské univerzity v odborném časopisu Academic Pediatrics.

Drtivá většina výzkumů se zabývá tím, jak se obezita v dětském věku promítne do zdravotního stavu v dospělosti. Lékaři z Kalifornské univerzity v Los Angeles si však povšimli, že spolu s nárůstem obezity se u dětí zvýšil i výskyt řady chronických chorob. Z tohoto důvodu se rozhodli prozkoumat, jak přesně se nadváha podepisuje nejen na dospělých pacientech, ale už během jejich růstu a dospívání.

Lékaři oslovili přes 43 tisíc dětí ve věku 10 až 17 let. Patnáct procent z nich mělo lékařsky definovanou nadváhu, šestnáct procent bylo obézních. Ve srovnání s jejich štíhlými vrstevníky hrozilo tlouštíkům až dvojnásobné riziko, že se budou léčit s minimálně třemi dlouhodobými nemocemi. Navíc se v této skupině častěji objevovaly citové a behaviorální problémy, hyperaktivita, deprese, astma, alergie, migrény, ušní infekce a celkově chatrnější zdraví, což se podepisovalo na vysokém počtu zameškaných dní ve škole.

Utéct problémům

"Tato studie nám ukázala přesný obrázek dětské obezity a jejích dopadů. Bylo pro nás překvapivé, kolik problémů je s tímto stavem spojeno," píše vedoucí projektu Neal Halfon z Kalifornské univerzity. Předchozí výzkumy již potvrdily, že nadváha zvyšuje riziko kardiovaskulárních a trávicích potíží, zatěžuje klouby a vede k rychlejšímu opotřebování kostí.

Obezita představuje problém i v Česku. Kila navíc má zhruba třetina dětí mladších 15 let, polovina z nich kvůli tomu musela vyhledat pomoc odborníků. Jak upozorňuje internista Štěpán Svačina ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, je za tím nejen nesprávný jídelníček, ale také nedostatek pohybu. Každé osmé dítě se věnuje pohybu pouze během tělocviku, třetina adolescentů sedí u počítače každý den minimálně dvě hodiny.

Zpět