Proč nepít kávu, náhražky kávy

Pití kávy má mnoho negativních důsledků. Častým pitím kávy zatěžujeme kardiovaskulární systém, zakyselujeme náš organismus a přetěžujeme ledviny. Káva má totiž velmi silné močopudné působení. Nejenom, že tedy odvádí tak drahocennou vodu z našeho těla, ale má také vliv na produkci adrenalinu a nadměrně stimuluje náš nervový systém. Lidově řečeno, rozhazuje nám energii v páteři a vysušuje mozek. Je to extrémní energie, kterou bychom měli přijímat v co nejmenším množství, rozhodně ne pravidelně, jak je u řady lidí zvykem. Když už to bez ní nejde, tak pijde kávu jen občas, např. pro pochutnání při nedělní siestě či při vzácné návštěvě. Pití kávy denně a navíc několik šálku, je dosti značné riziko pro náš organismus. Vhodnější jsou v tomto případě tzv. náhražky kávy, i když jako náhražky je vůbec nepovažuji – jsou to chutné nápoje tmavé barvy na základě pražené čekanky. Vynikající chuť má např. Caro, stará dobrá Melta a její inovace a jiné (na dnešním trhu je jich více než dost).

Závislost na kávě

Mnoho lidí používá tuto drogu každý den, obvykle ráno. Nedokáží bez ní být dobře naladěni a soustředění. Závislost se vypěstuje i na jednom šálku denně. Bez kávy je závislý člověk pomalý, nedokáže se soustředit. Zvyknou si na ni i střeva, které se bez ní těžko vyprazdňují. Kofein řídí i naši výkonnost. Největší energii má kafíčkář dopoledne - odpoledne je však malátný a pomalý. Droga si žádá další dávku. Tak si nás kofein brzy zotročí. Nedostane-li člověk závislý na kávě svůj nápoj do 24 až 46 hodin, objevují se abstinenční příznaky v podobě malátnosti, podrážděnosti, charakteristická je i bolest hlavy nebo tlak v hlavě. Pulsující bolest vzniká rozšířením malých tepen v hlavě, neboť kofein tyto tepny zužuje. (Každá bolest hlavy - cévního charakteru, která přejde po lécích obsahujících kofein (ne po aspirinu), může ukazovat závislost).

Někdejší doporučení odborníků, pít při nízkém tlaku šálek kávy, je zcela mylné. Po vypití šálku se sice tlak zvýší, ovšem po vyprchání účinku kofeinu se sníží více, než byl tlak původní.

Rovněž káva bez kofeinu obsahuje aktivní látky, které dráždí nervovou soustavu, trávicí trakt, nervový systém, srdeční i močový aparát. Zkuste nahradit klasickou kávu jejími alternativami - kávami z pražené čekanky a dalšími příměsy např. Ajurvédská káva či klasická melta, karo, yannoh aj. Nebudete tak zbytečně zatěžovat Váš organismus a nebudete bojovat se závislostí.