Stévie (Stevia rebundiana)

Stévie podporuje dobré trávení (napomáhá buněčnému metabolizmu), odtučňuje a pomáhá udržovat váhu. Pomáhá udržovat v rovnováze cukr v krvi a játrech, podporuje pankreas. Je blahodárná pro hypoglykemiky a diabetiky. Sledováním populace z kmene indiánů Guarani se zjistilo, že téměř netrpí kazivostí zubů. Vědcí tak mohli potvrdit, že stévie dokáže zničit celou řadu nebezpečných bakteríi ústní mikroflóry. Stevia mezuje tvorbu ústního plaku a zubního kamene (v Japonsku jsou stevií slazeny nápoje i žvýkačky). Stačí pár kapek extraktu do vody na výplach úst a kloktání. Stevie  je podpůrným přípravkem s příznivým s antibakteriálním a protivirovým účinkem nejen v ústní dutině, nýbrž působí proti infekcím, způsobené bakteriemi a viry jako například afty, záněty dásní a počáteční stadia paradentózy. Pro použití v potravinách pro nás stévie nicméně není vhodným sladidlem, jelikož její charakter je extrémně uvolňující (jinový), jelikož je to bylina pocházející z tropů. Toto je makrobiotický pohled na věc. Neměli bychom ji tudíž zařazovat do našeho pravidelného jídelníčku, ale maximálně si ji dát jen svátečně.

Stevie působí jako uklidňující prostředek na pokožku při poštípání nebo bodnutí hmyzem, popáleninách a jiných kožních problémech jako např. akné, dermatitis, ekzém atd. Stačí dát pár kapek na vatičku a místo potřít. Úspěšně se dá stevie použít jako pleťová voda. Je vynikající na zranění - urychluje hojení a nezůstává jizva. Uplatňuje se při léčbě kvasinkových nebo plísňových onemocnění. Žvýkáme-li lístky, vydrží sladká chuť v ústech velice dlouho, zatímco nazatěžuje tělo zbytečnými kaloriemi. Snižuje se tak také pocit hladu. Je to výhodné u lidí, které honí večer mlsná, večerní posedlost po sladkém údajně utlumí několik kapek extraktu do citronády nebo jiného nápoje.

Odkud tato rostlina pochází?

Stevia rebaudiana Bertoni je původem z Paraquaye a Bolívie, roste i na hranicích s Brazílií. Odnepaměti je používána indiány kmene Guaráni (kteří jí říkají "ká-hí") pro její vlastnosti sladidla a léčiva. Z jihoamerického kontinentu byla importována počínaje rokem 1971 do asijských zemí, kde se především jejímu výzkumu a uvedení na trh věnovali Japonci, Číňané, Indové a Korejci. Později si také našla své místo i v Evropě – v Německu, Bulharsku, Rusku, na Slovensku a v mnoha dalších zemích – USA, Thajsko, Vietnam a Filipíny.

Proč jí v Evropě už dávno nepoužíváme?

V 80. letech si stévie získala popularitu a objevila se v různých výrobcích.  V roce 1991 však FDA (Food and Drug Administration - Úřad pro kontrolu potravin a léků) označila stévii jako nebezpečnou přídavnou látku a omezila její dovoz. To se stalo na základě "anonymní obchodní žaloby" a odůvodněním bylo, že "toxilogické průzkumy dostatečně neprokázaly její bezpečnost".

(Poté, co byla stévie zakázána, opustilo několik členů rady FDA svou práci a podle vládních záznamů byli všichni zaměstnáni ve společnosti Nutrasweet Co. - výrobce obdoby Aspartamu, kde dostali vyšší plat. Kritika to označila za jasné legální podplacení, neboť pro Nutrasweet stévie v té době v USA představovala největší konkurenci.)

Roku 1995 byl americký Federální úřad pro kontrolu potravin a léků nucen upustit od zákazu dovozu z roku 1991. Dnes strpí dovoz a prodej stevie a jejích extraktů jako potravinového doplňku, avšak ne jako sladidla.

Následující výtažek je z revidovaného prohlášení: Je-li stevia použita pro technický efekt v potravinovém doplňku, označeném jako takový příslušnou nálepkou, tedy jako sladidlo nebo příchuť, nepovažuje se za spolehlivou potravinovou přísadu. Nicméně, bez nálepky výslovně uvádějící, že pro takový technický efekt je nebo bude užívána, není použití stevie jako dietní přísady v potravinových doplňcích předmětem opatření vztahujících se na potravinové přísady podle zákona FD & C.

Jinak řečeno, když se spotřebitel NEDOZVÍ ČÍM je výrobek oslazen, je všechno v naprostém pořádku… Jinak je to ilegální!

Konečně jsme se dočkali!

Od listopadu 2011 je stevie povolená v EU jako nové sladidlo: Steviol-glykosidy (E 960)

Seznam povolených náhradních sladidel je uveden v Nařízení Komise (EU) č. 1129/2011 ze dne 11. listopadu 2011, kterým se mění příloha II nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 vytvořením seznamu potravinářských přídatných látek Unie.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zhodnotil bezpečnost steviol-glykosidů, získávaných z listů rostliny Stevia rebaudiana Bertoni, jako sladidla a vyjádřil své stanovisko dne 10. března 2010.

Úřad stanovil přijatelný denní příjem (ADI) pro steviol-glykosidy, vyjádřený jako ekvivalenty steviolu, na 4 mg/kg tělesné hmotnosti na den.

  • UPOZORNĚNÍ:
    Pokud chce někdo uvádět na trh rostlinu Stevia rebaudiana Bertoni, její čerstvé nebo sušené části (např. listy), jedná se o tzv. potravinu nového typu, která zatím v Evropě nebyla povolena jako potravina nebo potravinová složka.

  • Převzato z https://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/nove-sladidlo-steviol-glykosidy-e-960

Kde je pravda?

Pravdou je, že dosud neexistuje žádný skutečný důkaz jakékoli škodlivosti stevie.

Jeffrey Goettemoeller v knize „Stevia Sweet Recipes“ (Sladké recepty se Stevií) píše: „Stevia byla nesčetněkrát testována na toxicitu. Žádný test nikdy neprokázal ani nejmenší náznak škodlivých účinků. Nesporně nejsměrodatnější jsou v tomto smyslu dlouhá staletí jejího trvalého užívání jihoamerickými domorodci. V posledních 20 letech bylo v mnoha zemích konzumováno tisíce tun steviových extraktů, bez jediného hlášení o nějakých škodlivých účincích. V Japonsku je stevia nejpopulárnějším nekalorickým sladidlem s tržním objemem 40%!“

Na základě obsáhlého výzkumu MUDr. Daniel Mowrey, bylinář a renomovaný vědec, oznámil: „Japonci hodnotící použití stevie jako nezávadného sladidla provedli spoustu komplikovaných testů. A lze říci, že jen velmi málo substancí vykazuje tak konzistentně negativní výsledky testů na toxicitu, jako stevia. S extrakty (koncentráty) ze stevie, čili steviosidech, byly provedeny všechny dnes známé testy na toxicitu. Výsledky byly naprosto negativní. Nevyvolává žádné abnormální změny v hmotnosti, příjmu potravy, charakteristice buněk či jejich membrán, enzymech, využití substrátu či charakteristice chromozómů. Žádná rakovina, žádné porodní defekty, žádné akutní ani trvalé nežádoucí účinky. Nic.“

Rob McCaleb, předseda Herb Research Foundation komentuje nekončící souboj mezi FDA a stevií s neskrývanou ironií. V článku na webové stránce nadace píše, že stevia je pod dovozní kontrolou FDA už od roku 1991, přestože „… podle HRF, četných vědců a desítek miliónů konzumentů po celém světě je jasné, že je to naprosto nezávadná potravina.“ „Očividně nejde o obavy o lidské zdraví, skutečný problém je v její sladkosti,“ pokračuje McCaleb.

Nemá ta bylinka ´náhodou´ potenciál vytlačit z regálů stávající nekalorická i ostatní sladidla?
„Bude to v tom,“ míní McCaleb, „že někdo nechce, aby se stevia dostala na trh a přesvědčil FDA, aby tomu zabránila. Přestože ji později zákon z roku 1994 donutil povolit steviu jako potravinový doplněk, nadále bazíruje na tom, že je ilegální jako potravina či složka potravin. Jenže tvrzení, že něco, co je opatřeno nálepkou ´doplněk´ je bezpečné, ale už není, když se to prodává samostatně nebo jako součást potraviny, zní přinejmenším hloupě. Porušují tím nepsané pravidlo, které zavedl bývalý komisař FDA Dr. Frank Young, zapřísahající své úředníky aby agenturu neztrapňovali postupy, očividně odporujícími zdravému rozumu. Toto pravidlo si prý vyžádal proces, vedený před lety kvůli ženšenovými kapslím. Soudce tehdy konstatoval, že postoj agentury tvrdící, že ženšen je bezpečný jako čaj, zato ale nebezpečný v kapslích, je absurdní. Nyní tatáž agentura prakticky tvrdí, že stevia v tabletce je bezpečná, ne však v čaji, pokud tento čaj není označen jako potravinový doplněk. Člověk prostě nemá slov…“

V zajímavém kontrastu zde vystupuje syntetické sladidlo Aspartam, jež bylo v roce 1980 po dlouhých intrikách schváleno Úřadem pro kontrolu potravin k použití přes jeho dokázané a všeobecně známé toxické účinky.

Vztahy mezi stevií a Úřadem pro kontrolu potravin a léků (FDA) jsou plné kontroverzí. Po letech tlaku spotřebitelů a průmyslu zdravé výživy prošel v listopadu 1994 Kongresem Zákon o potravních doplňcích & zdravotnické osvětě. Umožňuje nákup a prodej stevie jako potravinového doplňku - ne však jako potraviny či přísady do jídla. Zákon zavedl tvrdé směrnice pro označení, odbyt a marketing produktů z této byliny. Je to tak, že už i smísení stevie s vodou může být vyloženo jako přečin a umožňuje vynutitelné stažení produktu z trhu.

V takovém klimatu se distributor kuchařské knihy Vaříme se Stevií dopustil neodpustitelného zločinu… 19. května 1998 přijal ředitel společnosti Stevita (distributor stevie z texaského Arlingtonu) od dallaské oblastní kanceláře FDA fax, nařizující konfiskaci a zničení kuchařských knih a další literatury. Stálo v něm: … musí být pořízen aktuální inventář vyšetřovateli našeho úřadu, kteří rovněž budou k dispozici jako svědci likvidace kuchařských knih a další literatury. Vaše stevia produkty, distribuované v současné době velkoobchodními kanály a jednotkovými obchody společně s pochybnou kuchařskou knihou a dalšími publikacemi, trvale porušují Federální zákon o potravinách, lécích, a kosmetických prostředcích. Tyto produkty jsou neschválené potravinové doplňky porušující paragraf 409, a budou ve smyslu významu paragrafu 402(a)(2)(c) tohoto zákona znehodnoceny."

Jaký byl skutečný důvod likvidace? V článku uveřejněném v červnu 1998 to shrnula Marie Nash Stoddard: „Nabádá snad autor, aby se lidé dopouštěli terorizmu? Ne. Obsahuje kniha pornografii? Ne. Poskytuje potenciálním zločincům návod na zřízení laboratoře pro výrobu LSD či kokainu? Jistěže ne. Tento drastický příkaz přišel proto, že kniha obsahuje všeobecnou informaci zahrnující historický přehled, způsoby používání a vědecké studie týkající se stevie – nekalorické byliny s bezúhonnou historií bezpečného používání jako přírodní sladidlo. Současný restriktivní federální zákon totiž vyžaduje, aby produkty ze stevie byly prodávány jen jako potravní doplňky; nesmí být nikde uváděna jako sladidlo."

Podle této směrnice jednala Stevita prodejem publikací o stevii protiprávně. FDA údajně dokonce provedla razii v místních obchodech se zdravou výživou a pátrala po nepřístojné kuchařské knize. Prodávat literaturu o stevii není protizákonné, ale nesmíte ji umístit poblíž doplňků se stevií … agentura tehdy dokonce zašla ještě dál naznačením, že Stevita distribucí tiskovin porušila striktní předpis o nálepkování… Předpisy jako tyto permanentně znechucují všechny lidi v průmyslu zdravé výživy.

Agenti dorazili ještě týž den a pustili se do inventury. Pak se setkali s ředitelem společnosti kvůli projednání připomínek a zničení kuchařských knih. Těsně po zahájení pohovoru se však dostavila zpravodajská skupina místní televize. Tón jednání se rychle změnil poté, když se agenti zeptali, proč reportéři přijeli. Ředitel odpověděl: „Aby natočili jak budete pálit ty knihy!?“ Nato oni: „Ale kdepak, my jsme je pálit nepřišli, to musíte VY!" Ředitel (po krátkém přemýšlení): „Lituji, ale to nemohu udělat. Nemám povolení od místních hasičů. Budete to muset udělat vy.“ Oba agenti si chvíli šeptali, a pak se rozhodli zavolat do své kanceláře pro další pokyny. Bylo jim řečeno, že mají všechny knihy označit datováním uvnitř obálky. Údajně kvůli kontrole dokud nebudou oficiálně zničeny. Ve skutečnosti knihy po tomto označení už nebyly „nové“ a nemohly do prodeje. Tuto akci FDA provedla bez soudního příkazu opravňujícího k likvidaci soukromého majetku.

Jak to dopadlo? Knihy ten den zničeny nebyly. Avšak FDA pak po následujících několik měsíců blokovala sklady Stevity – a tak společnost přinutila příkazu vyhovět. Jejich akce bezmála vyřadila Stevitu z obchodu. Povolení obnovit distribuci některých publikací dosáhla až po dlouhém soudním sporu, ale Vaření se Stevií už ne…

 

Zdroj:

www.makrobio-liberec.cz/stevia/

www.sladkypolibek.com

www.steviashop.cz

www.wmmagazin.cz