Reference od účastníků kurzů

Prvního bloku seminářů určených pro pedagogy mateřských a základních škol se účastnilo celkem 19 lidí. Kurz probíhal v 3 na sebe navazujících teoretických seminářích v období únor až duben 2014.

Přečtěte si jejich postřehy a názory. Ptali jsme se:

1. Co vám kurz přinesl?

2. Splnil vaše očekávání?

3. Doporučili byste tento kurz ostatním, případně i pedagogickým pracovníkům? 4. Jaké téma bylo pro vás nejvíce přínosné?

5. O jaká témata byste kurz případně rozšířili?

 

Odpovědi:

–        Dozvěděla jsem se mnoho nových informací o druzích potravin, o kterých jsem dosud neslyšela (např. druhy obilovin), význam přepuštěného másla, atd. Kurz splnil mé očekávání, děkuji. Nepoznala jsem tak zapálenou lektorku, jakou je Kateřina Halamová. Mnohokrát děkuji!!! Kurz je výborně připraven a doporučila bych ho všem ostatním. Seznámila jsem se i s velkou nabídkou připravených zdravých „svačinek“. Z každého tématu jsem si vzala něco, nedá se říct, že by některé bylo stěžejní. Škoda, že nedopadla praktická část. Ale dostali jsme spoustu nabídek na kurzy, na kterých už se vaří. Je to jen na mně.

–        Kurz mi přinesl informace o problematice zdravé výživy, principy racionální výživy a výživových směrů. Splnil mé očekávání, jelikož jsme mohly nahlédnout trochu hlouběji do této problematiky. Doporučila bych tento kurz né jen pedagogickým pracovníkům a nepedagogům, ale všem rodičům, kteří by se měli informovat a seznamovat s touto problematikou kvůli svým dětem a jejich stravování.

–        Kurz mi přinesl nový pohled na stravování, zajímavé poznatky o potravinách a recepty. Ano splnil mé očekávání, moc děkuji. Kurz bych doporučila. Získání nových pohledů na stravování je velmi zajímavé. Všechna témata pro mne byla přínosná, jelikož vše souvisí se vším. Rozšířila bych tento kurz o praktickou část.

–        Kurz mi přinesl osobně jiný pohled a vlastní nahlížení na to, co jím a jak se potom cítím. Zjišťuji, jak velký vliv na mě změny v jídelníčku, které jsem zatím udělala, mají a je mi to dělá dobře. Ovlivnilo to i mé stravování doma (rodina) a když vidím, že jim dávám zdravou, přirozenou stravu, dělá mi to takovou radost, že pak ani nemusím jíst :) Kurz splnil mé očekávání, překvapil. Doporučila bych ho nejen kolegům, ale i rodičům dětí a další veřejnosti. Všechna témata byla zajímavá, nevíce chemie v potravinách.

–        Kurz mi přinesl nové poznatky, nový pohled na život celkově. Ne úplně splnil mé očekávání, očekávala jsem konkrétnější informace o spotřebních koších a stravování v MŠ. Překvapil mě jiným způsobem podání. Bylo to fajn. Kurz bych doporučila, informace jsou zajímavé určitě pro každého. Nejpřínosnější téma – éčka.

–        Kurz mi přinesl nové poznatky – aktuální o zdravé výživě, rozšíření znalostí dalších potravin, které se dají zařadit do zdravého jídelníčku a jejich praktické využití. Kurz splnil mé očekávání. Doporučila bych ho kolegyním, které se zabývají zdravým způsobem života a zařadily by to do výuky a dále kuchařkám i rodičům. Kuchařky se naučí využívat další potraviny i různými způsoby. Nejvíce mě zaujalo téma neutrálních potravin. Rozšířila bych ho o recepty :)

–        Kurz mi rozšířil znalosti o zdravé výživě a stravování. Splnil mé očekávání, dá se říct, že překročil. Kurz bych určitě doporučila, informace, které jsou všeobecně uznávané většinovou společností, jsou naprosto odlišné od informací, které jsem se dozvěděla. Přínosné téma: chemie v potravinách a zdravý vyvážený talíř. Kurz byl vyčerpávající.

–       Kurz mi přinesl spoustu zajímavých a nových informací – jak zacházet s potravinami, jak je konzumovat, nové recepty a plno informací, jak to s potravinami ve světě chodí. Očekávání určitě splnil, předčil moje očekávání. Kurz doporučuji, posunulo by to stravování, alespoň pohled na současné stravování nejen ve školách ale i stravování celkově. Katčin pohled (a její zkušenosti) na stravování z pohledu východní medicíny byl pro mne nejvíc přínosný. Rozšířila bych kurz o praktickou část.

–        Kurz rozšířil můj pohled na výživu, energie jin a jang. Chyběla mi praktická část, jinak byl kurz výborný. Kurz bych určitě doporučila, už jenom proto, že se tím sám člověk rozšíří pohled na stravu, potažmo život. Nejpřínosnější byl pro mne pohled na jídlo z hlediska východní kultury. Chyběl mi hlubší pohled na produkci masa a velkochovy, neetické podmínky zvířat.

–        Kurz mi přinesl nové vědomosti ohledně zdravé výživy a spoustu užitečných rad, které jsem uplatnila při vaření. Splnil mé očekávání, bylo to nad mé očekávání. Už jsem kurz doporučila, kolegyně se zajímá o zdravou výživu. Nejpřínosnější téma bylo působení potravin na náš organismus (stahující a uvolňující potraviny). Rozšířila bych kurz o praktický nácvik vaření z prezentovaných surovin. 

Bloku seminářů určených pro kuchaře a kuchařky mateřských a základních škol se účastnilo celkem 55 lidí. Kurz probíhal v 6 na sebe navazujících seminářích, teoretických a praktických ve školní jídelně v období květen až listopad 2013.

Ptali jsme se na stejné otázky:

1. Co vám kurz přinesl?

2. Splnil vaše očekávání?

3. Doporučili byste tento kurz ostatním, případně i pedagogickým pracovníkům? 4. Jaké téma bylo pro vás nejvíce přínosné?

5. O jaká témata byste kurz případně rozšířili?

 

Odpovědi:

- Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí. Neuměla jsem si na začátku představit, o čem konkrétně kurz bude, takže jsem nic neočekávala. Byla jsem příjemně překvapena a jsem ráda, že jsem se kurzu zúčastnila. Kurz bych doporučila dalším kolegům, dozvědí se spoustu užitečných věcí co se týče zdraví. Všechna témata byla naučná a něčím přínosná. Nemůžu říct, které víc nebo míň. Myslím si, že kurz pro laika byl dostačující.

- Kurz mi přinesl nové zajímavé, někdy i překvapivé poznatky. Kurzy byly velice zajímavé, rozdělené do teoretických i praktických částí. Kurz nadmíru splnil očekávání. Velice přínosné byly i praktické části kurzu.

Kurz bych samozřejmě doporučila. Nejen pedagogům, ale i dalším nepedagogům, ale i třeba přednášku třeba na dvd, kterou bychom mohli pustit i rodičům dětí na třídních schůzkách (např.).

Nejpřínosnější téma nedovedu vybrat, všechna témata byla velmi zajímavá a velice hezky podána. Nenapadá mne o co kurz rozšířit, spíše si myslím, že by bylo dobré alespoň s výtahem tohoto kurzu seznámit co nejvíce lidí, ve stylu jako dříve byla na ČT pořad Pod pokličkou.

- Chtěla bych říct, že jsem moc ráda, že tento projekt vznikl. Od té doby jsme hodně změnili jídelníček ve školní jídelně. Nad každým jídlem přemýšlíme, jak ho vylepšit. Aby bylo zdravější, pestřejší. A také se nám dostává pochval. Dáváme hodně zeleniny, ovoce, kuskus, bulgur, jáhly, pohanku, každý týden jak v polévkách, tak jako hlavní jídlo. 
A Vaše přednášky jsou zajímavé, jen škoda, že takové projekty nejsou častěji, pravidelně. Určitě by byly přínosnější, než nějaké krajské konference. Tak ještě jednou moc děkuji a přeji krásný zbytek dne a budu se těšit na další setkání s Vámi. (Pavlína Jandová, školní jídelna Raspenava)

- Kurz mi přinesl nové poznatky o novém stylu vaření. Splnil má očekávání a doporučila bych ho pedagogickým pracovníkům. Nejpřínosnější pro mne bylo sobotní vaření s paní Fialovou.

- Kurz mi přinesl zajímavé nápady na zdravou výživu, nové recepty a motivaci. Splnil má očekávání a určitě ho doporučuji všem - hlavně pedagogickým pracovníkům. Nejpřínosnější téma bylo zdravé pokrmy bez masa a jak nahradit nezdravé potraviny.

- Kurz mi přinesl nové recepty a rozšířené obzory v oblasti zdravého stravování. Doporučila bych ho hlavně rodičům dětí v MŠ. Nejpřínosnější pro mne byla teorie a její názorné převedení do praxe.

- Kurz mi přinesl úplně nový náhled na možnost vaření ve školce, nové možnosti, kreativitu, plnění koše v luštěninách. Kurz částečně splnil mé očekávání a doporučila bych ho v první řadě ředitelům škol, protože hlavně od nich přichází nedůvěra do nových věcí. Nejpřínosnější pro mne byly obědy s p. Fialovou, zaujal mne její přístup.

- Kurz mi přinesl pohled na možnosti stravování a zpestření jídelníčku o nové potraviny. Byl zajímavý a obsáhlý, možná málo zaměřen přímo na školní vaření. Určitě kurz doporučuji ostatním, rozšíří pohled na způsoby a možnosti stravování i v osobním životě. Velmi přínosné pro mne byly konkrétní recepty.

- Kurz mi přinesl nové poznatky a nové suroviny, spoustu věcí jsme v naší kuchyni zavedli a uvařili. Očekávání jednoznačně splnil a určitě ho doporučuji, zvláště pedagogům. Mnohdy je pro ně zdravé stravování nepodstatné a nedostatečně motivují žáky k tomu, aby alespoň ochutnali. Nejpřínosnějším tématem byl obsah aditiv, éček, škodlivin a potravinách.

- Kurz mi přinesl mnoho informací o zdravé výživě a skutečnost, kolik potravin v obchodech škodí našemu organismu, poučení, jak by jsme se měli stravovat. Splnil má očekávání a doporučila bych ho rodičům obézních dětí, aby neubližovali sobě a jim. pak se mohou vyvarovat zdravotním potížím (cukrovka, obezita, problémy se srdcem a pohybem).

Nejvíce přínosné bylo vyváženost stravy (jak by to mělo být). Myslím si, že kurz byl velmi bohatý a naučný.

- Kurz mi přinesl nové vědomosti a poznatky (na potraviny, stravování) a podnět k zamyšlení o tom, co jíme. Určitě byl pro mne přínosný a doporučuji ho všem. Nej témata: "E" v potravinách, tuky, způsoby vaření, nové potraviny, nové recepty, druhy obilovin.

- Kurz mi přinesl nové poznatky a použití surovin. Splnil má očekávání a doporučuji ho hlavně pedagogům. Ti mají nejvíce průpovídek k jídlu. Přínosné bylo všeobecně vše - od každého něco.

- Kurz mi otevřel oči, o tom co jíme a čím krmíme naše děti. Ale i zjištění, že stravovat se úplně zdravě nelze. Kurz bych doporučila pro jeho zajímavost všem a kolegyním pro jejich zdravotní potíže. Přínosné téma pro mě bylo rozdělení "éček" a test na tuky.

- Kurz mi přinesl velkou spoustu úplně nových informací. Doporučuji ho hlavně pedagogům, aby i oni motivovali děti ke zdravému jídlu.

Nej téma: mořské řasy

- Kurz mi přinesl zpestření jídelníčku ve škole i doma, lepší orientaci v obchodech se zdravou výživou. Splnil má očekávání nad očekávání. Příjemný přednášející personál. Určitě kurz doporučuji, a to všem, aby se lépe orientovali ve zdravé výživě.

Nejpřínosnější témata byla 1. kurz, luštěniny, konzervování ovoce a zeleniny.

Kurz bych rozšířila o pečivo na trhu a biopotraviny.

- Kurz mi přinesl zpestření jídelníčku a rozšíření znalostí ve stravování. Nejpřínosnějším tématem byly výživové směry.

- Kurz mi rozšířil sortiment pro vaření. Ukázal mi nové možnosti zpracování potravin. Hlavně praktická část splnila má očekávání. Určitě ho doporučuji, učitelé mají zájem - ptají se na recepty.

Přínosná byla všechna témata, hlavně je skvěl, že je vše ukázáno prakticky.

- Kurz mi přinesl změnu jídelníčku, větší rozhled na potraviny, více zkušeností. Splnil očekávání a určitě ho doporučuji, hlavně pedagogům pro lepší spolupráci.

- Kurz mi přinesl spoustu nových poznatků o zdravé výživě, očekávání překonal nad očekávání a doporučuji ho všem, protože byl velmi inspirativní.

Všechna témata byla zajímavá, každé téma přineslo nové poznatky.

- Kurz mi přinesl zajímavé poznatky o zdravé výživě. Spoustu surovin, co ani neznáme a jak je používat. Doporučila bych ho i pedagogickým pracovníkům - z důvodu podpory a spolupráce, zkoušení nových věcí.

Všechny témata byla zajímavá, každé nám něco dalo. Něco jsem i vyzkoušela, mělo to i úspěch.

- Kurz mi přinesl novější a myslím, lepší pohled na stravování a výživu, spoustu dobrých rad, nápadů, informací. Doporučuji ho i pedagogům, hlavně těm, kteří v jídelně odrazují děti "No čočka, hm, to se jim nedivím, já to taky nejím". A rodičům, kteří místo svačiny dětem dají sušenku, aby zjistili, co do dětí cpou.

Nejpřínosnější téma: Obiloviny - dnes pomíjivé a zanedbávané, podceňované. Díky kurzu jsem si uvědomila, jak důležitá součást stravy obiloviny jsou.

- Kurz mi přinesl jiný pohled na stravu. Očekávání splnil, hlavně vaření s Fialkou. Doporučila bych ho všem, aby se o tom začalo mluvit víc, hlavně v rodinách, kde jsou děti. Pak by určitě nebyl takový problém k luštěninám ve školní jídelně.

Ze všech témat se našlo něco velmi zajímavého.

- Kurz mi přinesl nové poznatky, nové chutě, dobrou náladu. Doporučuji ho všem, kteří mají zájem změnit a zlepšit své stravování a lépe zdravě žít. Přínosné téma pro mne byla oblast ve stravování ve světě neznámé nám a barviva a éčka v potravinách.

- Kurz mi přinesl poznatek jiných potravin, jejich zpracování, zajímavou teorii o potravinách. Doporučuji ho pedagogům. Luštěniny a tak zvaná zdravá jídla totiž nemají v oblibě.

Nej téma: chemie v jídle

- Kurz mi přinesl nový pohled na stravování. Doporučuji ho učitelkám, aby pochopily nutnost pestrosti jídelního lístku a různé změny. Vše bylo zajímavé. Rozšířila bych kurz o pečení cukroví :), jinak byl podle mne kurz kompletní.

- Kurz mi přinesl spoustu zajímavostí. Splnil má očekávání a doporučuji ho kolegům. Všechno bylo přínosné.